Nyheter
Senaste nytt
Nyhetsarkiv

Frukostseminariet i Stockholm 28 maj

Temat i år var GreenBuilding.

På plats var Lisa Engqvist, Fastighetsägarna, och Catarina Warfvinge, Energi- & Miljöchef på Bengt Dahlgren för att berätta och svara på frågor.

Något av ämnena som diskuterades var

  • Vem har störst möjlighet att påverka energianvändningen vid nybyggnad? Är det byggherren, konstruktören, VVS-aren eller entreprenören?
     
  • Om man vill klara GreenBuilding, vilka åtgärder är mest kostnadseffektiva i så fall? Vi berättar om det senaste årets erfarenheter.
     
  • Vad krävs av en ansökan? Vi får en mer detaljerad beskrivning av vad som krävs av en ansökan. Slutligen tittar vi på GreenBuilding projektets utveckling och framtid.

     

Inbjudan/Program

Publicerad

2010-06-03

Kontor

Stockholm

Verksamhetsområde(n)

Energi & Miljö

Bildgalleri


Ring oss på 0770-82 25 00, eller kontakta något av våra kontor:
Borås | Göteborg | Helsingborg | Härnösand | Kristianstad | Linköping | Malmö | Norrköping | Skövde | Stockholm | Uppsala | Växjö